НАЧАЛО Други

САЩ налага нови санкции на руски финансови услуги

26.03.2024 18:30 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
САЩ налага нови санкции на руски финансови услуги

Министерството на финансите на САЩ въведе санкции срещу различни руски дружества за финансови услуги и технологии, като блокчейн компанията Atomyze, за участието им в разработването или предлагането на услуги в криптовалути, целящи заобикаляне на санкциите срещу Русия, свързани с конфликта в Украйна.

В последния си кръг от санкции Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ идентифицира 13 субекта и две физически лица. Тези санкции са насочени към основната финансова инфраструктура на Русия, за да се попречи на използването на международната финансова система от нейна страна за постигане на целите ѝ в украинския конфликт.

Сред субектите, посочени от OFAC, са пет, които са собственост или се контролират от лица, които понастоящем са подложени на санкции. Сред фирмите, към които са насочени санкциите, е Atomyze – компания за финансови технологии, собственост на инвестиционната група Interros Holding на санкционирания руски милиардер Владимир Потанин.

Atomyze е включена в списъка заради усилията си да токенизира благородни метали и диаманти за руски предприятия, както и заради сътрудничеството си със санкционираните руски банки Rosbank и Sovcombank.

Интересно е, че Atomyze придоби първия руски правителствен лиценз за издаване и търговия с дигитални финансови активи през февруари 2022 г., точно преди нахлуването на руските сили в Украйна. Впоследствие, през юли 2022 г., Atomyze представи първоначалния дигитален токен, подкрепен с паладий от Nornickel, санкциониран производител на метали, който също е под контрола на Потанин.

Освен това финтех фирмата Lighthouse, която сключи първоначалната сделка с руски дигитални активи, обезпечени с парични средства, през юни 2022 г., беше включена в списъка на OFAC със специално посочени граждани.

Министерството на финансите изтъкна сътрудничеството на Lighthouse със санкционираната централна банка на Русия и с големи санкционирани финансови институции като VTB и Sberbank.

Други финансовотехнологични компании, обект на санкции от OFAC, включват B-Crypto, Masterchain и Veb3 Technology. Тези санкции обикновено забраняват транзакциите в щатски долари на съответните дружества и достъпа им до финансовата система на САЩ.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Северна Корея може да се присъедини към алианса

Неотдавнашният интерес на Северна Корея да се присъедини към блока БРИКС породи различни настроения, предизвиквайки дискусии за потенциалното му въздействие върху световната геополитика.

11.05.2024 8:00 2 мин. четене

Купуването на власт в САЩ – как богатите влизат в политиката

Преплитането на богатството и политиката беше изправено пред засилен контрол напоследък, като обещанията за законодателство, което да предотврати директната търговия от политици, оставаха неизпълнени.

11.05.2024 7:30 2 мин. четене

Продължава ли Китай да разчита на технологията за изкуствен интелект на САЩ?

Напредъкът на Китай в областта на технологиите за изкуствен интелект (AI) е значим, но той все още е изправен пред значителни предизвикателства и ограничения, особено в сравнение с ChatGPT на OpenAI и други напреднали западни AI модели.

11.05.2024 2:00 2 мин. четене

Икономическият бум на Индия през следващото десетилетие

В момента, когато в Индия се провеждат мащабни избори в цялата страна, значително внимание се обръща на забележителния икономически растеж, наблюдаван под ръководството на министър-председателя Нарендра Моди.

11.05.2024 0:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.